Pročitajte ovaj tekst na njemačkom.

U rujnu 2022. neobična skupina sastala se u New Yorku na zahtjev američke vlade i Zaklade Rockefeller. John KerryIzaslanik predsjednika Bidena za klimu u to vrijeme pozvao je goste da mu se pridruže u Yale Clubu, jednom od najekskluzivnijih privatnih klubova na Manhattanu. Među pozvanima su bili viši rukovoditelji iz tvrtki poput General Motorsa i Goldman Sachsa, kao i iz utjecajnih klimatskih zaklada, poput one Jeffa Bezosa. Kerry je želio razgovarati o nečemu za što još nije želio da javnost dozna – naime, o svojoj želji da američkim tvrtkama omogući kompenzaciju dijela svojih emisija CO2 u inozemstvu.

Bivša državna tajnica planirala je program koji bi poticao tvrtke da podupiru projekte zaštite klime u inozemstvu čiji je cilj zatvaranje elektrana na ugljen ili promicanje energije vjetra. Vidljivo je to u zapisniku sa sastanka u koji je ZEIT došao. Plan je bio omogućiti američkim tvrtkama da dobiju kredit za emisije ušteđene u inozemstvu kao vlastito smanjenje u naporima da postanu klimatski neutralne, ili “neto nula”, što je brže i često jeftinije od transformacije vlastitog lanca vrijednosti tvrtke. Plan je predstavljao potencijalni državni udar za Kerryja, jer je to značio Sjedinjene Države dobili progresivnu klimatsku politiku bez potrebe za prikupljanjem puno novca ili provođenjem novih propisa.

Ali postojao je samo jedan problem: mnogi znanstvenici smatraju kompenzacije ugljika zelenim pranjem, budući da je teško procijeniti njihov stvarni učinak i postoji mnogo kontroverzi oko njihove pouzdanosti. Studije pokazuju da se njihova korist za klimu godinama sustavno precjenjuje. Povrh toga, kompenzacija se često smatra besplatnom vožnjom, jer omogućuje industrijaliziranim nacijama da prebace odgovornost za smanjenje emisija na zemlje u razvoju umjesto da se same pozabave kompliciranim prijelazom na neto nulu. UN je kritičan prema metodi. EU to odbija.

Ali Kerry je slijedio svoj plan. Među sudionicima sastanka u Yale Clubu bili su i predstavnici poznate klimatske organizacije, Science Based Targets inicijative (SBTi). Organizacija sa sjedištem u Londonu, čiji su osnivači Svjetski fond za prirodu (WWF), svojevrsno je globalno regulatorno tijelo za provjeru dobrovoljnih ciljeva tvrtki u pogledu emisija. Postavlja znanstvene standarde koje tvrtke trebaju usvojiti kada određuju svoj put do neto nule. Organizacija je vrlo cijenjena, a njezina se pravila smatraju strogima. U to vrijeme nije odobravao prijeboj kao metodu.

Organizaciju treba promatrati kao neku vrstu TÜV-a, što znači tvrtka za tehnički pregled i certifikaciju koja ima široko cijenjeni pečat kvalitete. Odlučuje o stvarima poput: Kako se izračunavaju emisije banke? Kako banka može postati klimatski neutralna? U eri greenwashinga i sumnjivih oznaka net zero, velike tvrtke – kao što su
SiemensMercedes-Benz, RWE, Bertelsmann i Deutsche Bahn u Njemačkoj – jedva čekaju pokazati pečat organizacije kako bi javno pokazali da je njihov put do neto nule znanstveno potvrđen. Ali pitanje je je li ova organizacija zapravo imuna na pritiske moćnih država, kompanija i zaklada – ili je u konačnici također podložna povinovanju njihovim željama.

Prema prezentaciji koju je Kerryjev tim održao u Yale Clubu u rujnu, američka vlada također bi željela imati pečat odobrenja poput SBTi-jevog za tvrtke koje sudjeluju u njezinom klimatskom programu. Prezentacija, o kojoj ZEIT ima fotografije i drugu dokumentaciju, sugerira da bi SBTi – suprotno svom stavu u to vrijeme – trebao priznati kompenzaciju kao legitimnu metodu smanjenja emisija. U klubu Yale su se sudarila dva interesa. S jedne strane, postojao je interes kreatora politike za pronalaženjem brzog i jeftinog puta do klimatske neutralnosti. S druge strane, postojao je interes znanstvenika da se u tim naporima usredotoče na vjerodostojna rješenja.

U mjesecima nakon sastanka, očekivanja od organizacije nastavila su rasti. Pojavili su se sukobi interesa koji će tinjati još dugo, sve do proljeća 2024. U SBTi-ju su izbili sporovi između čelnika i stručnjaka. Pitanje je bilo stavlja li vodeća regulatorna organizacija za ciljeve zaštite klime svoj zeleni pečat odobrenja na politiku u koju sama ne vjeruje jer je to ono što su moćne institucije željele.

Tučnjava je izbila odmah nakon sastanka u Yale Clubu, u jesen 2022., internom e-poštom koju je poslao Luiz Amaral, tadašnji CEO SBTi-ja. U njemu je odvagnuo rizike i mogućnosti sudjelovanja u Kerryjevu programu. Također je istaknuo da bi nesudjelovanje u programu umanjilo utjecaj SBTi-ja u Sjedinjenim Državama. Organizacija je uglavnom radila s europskim tvrtkama. A u to je vrijeme bilo samo nekoliko američkih tvrtki koje su imale SBTi-jev pečat odobrenja, poput Netflixa i Amazon Skupina.



Source link

By bfrpx

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *